Našiel si už zmysel svojho života?

Načo vlastne žijeme ? Čo je cieľom ? Aký to má zmysel ? Niektorí ľudia sa ženú celý život za peniazmi , kariérou a úspechom no nakoniec skonštatujú, že im to neprinieslo to čo si mysleli. Z viac ako 70 rokov trvajúceho výskumu v USA vyplynulo, že na začiatku života mladí ľudia chcú úspech, slávu a peniaze a na sklonku svojho života si najviac cenia rodinu a vzťahy. Ako nájsť zmysel pre svoj život a prečo vlastne ? Najlepšie rozpracoval túto oblasť a následne rozšíril zakladateľ logoterapie Viktor E. Frankl, rakúsky neurológ a psychiater. V roku 1942 bol odoslaný do koncentračného tábora. V tom čase sa mu začali rysovať hlavné myšlienky logoterapie. Organizoval tajné stretnutia a presvedčoval spoluväzňov, že ak budú mať prečo žiť, tak prežijú.On sám myslieval na svoju odbornú prácu a premáýšľal nad rukopisom svojej knihy. Po vojne zistil, že jeho rodina okrem jednej sestry , ktorá utiekla do Austrálie v koncentračných táboroch zomrela. V roku 1961 sa stal hosťujúcim profesorom na Harvarde a prednášal po celom svete. Obdržal 29 čestných doktorátov a publikoval 39 kníh.Zomrel ako 92 ročný. Keďže si pripomíname výročie jeho smrti, rád venujem tento blog jeho odkazu pre ľudí.

Túžba po zmysle

Logoterapiu najlepšie asi charakterizuje táto Franklova veta : “ O otázke „Aký má život zmysel ? “ sa domnievam, že je nesprávne položená a že správne znie : “ Aký zmysel chcem dať svojmu životu ? “ Logoterapia je psychoterapeutická metóda vyvinutá Viktorom Franklom. Vedla Freudovej “túžby po slasti” a Adlerovej “ túžbe po moci” prichádza s treťou základnou ľudskou potrebou “túžbou po zmysle”. Odtiaľ aj pramení názov Logoterapie, z gréckeho logos-zmysel.

Zmysel života môže človek podľa Frankla nájsť:

– Vo vykonaní činu , ktorý je uskutočnený s ohľadom na ostatných
– Prežitím hodnoty a tou najhodnotnejšou je láska
– V utrpení, ak ho človek premení na morálne víťazstvo

Základnou myšlienkou logoterapie je, že ak nie je napĺňaná túžba po zmysle, tak to vedie k frustrácii, alebo až k existenčnému vákuu. Človek začína pochybovať o zmysle svojej existencie, o zmysle života vôbec. Vybral som pre vás pár jeho pekných myšlienok:

„Ak je cieľom života len ďalej žiť a vegetovať, tak taký život nemá zmysel.“

„Žiarlivosť v sebe skrýva nebezpečnú dynamiku. Žiarlivec spôsobuje to, čoho sa bojí: vymiznutie lásky.“

„Ak si niekto položí poctivo otázku, či by bol ochotný vymazať z prežitého života prežívanie zafarbené utrpením, potom by asi odpovedal záporne. Množstvo utrpenia nebolo pre neho nenaplnením. Naopak, v utrpení dozrel, ním vyrástol, utrpenie mu dalo viacej, než akýkoľvek iný úspech.“

Ikigai

Mne sa najviac páčila jeho kniha Hľadanie zmyslu, ktorá popisuje aj jeho čas strávený v koncentračnom tábore. Rovnako silno z neho cítiť propagáciu myšlienky : Nie okolnosti. Reakcie na okolnosti sú podstatné v Tvojom živote. Nie to čo sa Ti stalo, ale to ako zareaguješ na to čo sa Ti stalo je pre život dôležitejšie. Pre veľa ľudí môže byť náročné ľahko uchopiť myšlienku, ako nájsť svoj zmysel, ako vedieť, či človek našiel svoj zmysel života. V tom mi najviac pomohla definícia, ktorú používajú v Japonsku. Nájdenie zmyslu volajú Ikigai. A kedy človek nájde svoje Ikigai ? Ak sa mu podarí nájsť činnosť, ktorá spĺňa všetky štyri body.

– Baví Ťa daná činnosť?
– Si dobrý v danej činnosti?
– Potrebujú druhí ľudia výsledok danej činnosti?
– Keď sa jej budeš venovať, užívíš sa?

Človek hľadajúci nájde. Môže to trvať aj celý život, no pomáha to.

S úctou k Viktorovi Franklovi.

Som skeptik. Veci analyzujem. Potrebujem často dôkaz. No mám otvorenú myseľ a experimentujem. Hľadám, čo alebo kto mi vie pomôcť lepšie splniť moje sny a ciele. Tak ako veľa ľudí, aj ja túžim po lepšom živote a naplnení. Silnou motiváciou je moja rodina a naše dcéry. Veľmi si želám aby boli v pohode a jedného dňa si založili rodiny a mali sme vnúčatá. A pri tejto mojej predstave vždy vidím mňa ako som vitálny do vysokého veku a prežívam šťastné naplnenie v kruhu rodiny a vnúčat. Treba snívať a vizualizovať si svoju budúcnosť. Verím, že sny sa plnia a že život je nádherný. No nič nie je zadarmo, každý úspech má svoju cenu. Teraz v nedeľu som urobil ďalší krok k lepšiemu, vitálnejšiemu životu. Naučil som sa niečo nové. Keď chceš mať niečo čo si nikdy nemal, musíš robiť niečo čo si nikdy nerobil.

Životný experiment

Od 18 veku života to bilogicky ide s chlapmi dole kopcom. Niekto pomalšie a niekto rýchlejšie. Celý život športujem, no nikdy som nemal vzťah k chladu a otužovaniu. Naopak – ak som mal po saune vojsť do studenej vody, tak som to nedokázal. Včera som ležal v mrazáku naplnenom vodou o teplote 1.5 stupňa po dobu 2,5 minúty. Bola to praktická časť jednodňového kurzu metódy Wima Hofa. Wim Hof je Holanďan, človek ktorý donútil lekársku vedu prepísať učebnice. Hof tvrdil a dokázal, že človek má tu silu ovládať svoj autoimúnny systém. Taktiež má viac ako 25 rekordov zapísaných v Guinessovej knihe. Dobrá kniha o ňom sa volá Čo nás nezabije. Bola aj pre mňa impulzom zaoberať sa hlbšie touto témou a vyústilo to absolvovaním kurzu.

Kopírovať neznamená pochopiť

Asi väčšina ľudí verí, že otužovanie podporuje zrdavie. Ja som o tom presvedčený a to je aj môj motív, prečo som vyskúšal takýto extrém. Bol to úžasný zážitok, no nejde len o vlezenie do mrazáku. Pointa je dychové cvičenie, ktoré pri dennom praktikovaní pomáha zlepšiť viac vecí v ľudskom tele. Ako pri veľa vediach platí nemecké – kopieren bedeutet nicht kapieren. Kopírovať neznamená pochopiť. A tak sa vydávam na cestu zdokonalovania a posilnovania mojho zdravia a určite sa v budúcnosti podelím o skúsenosti. Hľadajme čo nám v živote môže pomôcť, nebuďme chrobák truhlík, ktorý hneď vie čo funguje bez toho žeby mal vlastnú skúsenosť. Buďme skeptici a všetko si preverme. Na svojom zážitku, na svojom tele a mysli. Jedno je isté, masa ľudí tiahne štatisticky k priemeru. A priemrný Slováci sa dožívajú najkratšieho zdravého veku vo vyspelej Európe – iba 54 rokov. Chcem tu byť dlho a chcem byť v čo najlepšom zdraví a kondícii. Aj preto hľadám a skúšam. Ak budeme robiť to čo všetci, budeme sa mať ako všetci. Ak chceš mať niečo lepšie, nauč sa niečo lepšie.

Autor: PETER KRIŠTOFOVIČ
3 september 2018

Buď chceš alebo nechceš, ostatné su kecy. (Bežná cena 10€)

KÚPIŤ LEN ZA POŠTOVNÉ 3.50€

Najnovšie blogy

Oči zúžené zlosťou vidia čiernobielo.

My ľudia máme neuveriteľné schopnosti. Prenasledujeme bozón a neutrína, skúmame vesmír a objavujeme nové planéty, meníme genetické informácie v DNA..

29 marec 2019

Dáš to, alebo vzdáš to?

Je to už viac ako dvadsať rokov, čo som si kúpil svoju prvú knihu o sebarozvoji. Po jej prečítaní sa mi navždy zmenilo vnímanie možností v živote a celý môj ďalší život tým bol pozitívne ovplyvnený.

25 marec 2019

Zákon dávania a brania

Poznáš aj ty ľudí, ktorý stále chcú iba brať? Väčšiu výplatu, väčšiu všímavosť od partnera, lepšie známky svojich detí, viac zákazníkov a podobne?

15 marec 2019

Modrá nie je dobrá. Modrá je výborná.

1.3.2019 vstupuje oficiálne na Slovenský a Český trh Jürgen Höller Academy. Stali sme sa súčasťou najrýchlejšie rastúcej školiteľskej firmy v Európe.

4 marec 2019

Každý človek má ciele

No veľa ľudí má nesprávne ciele.Alebo ich majú nesprávne formulované.Taktiež človek, ktorý hovorí že nemá cieľ, tak jeho cieľom je nemať cieľ…

22 február 2019

Ako vnútri, tak aj vonku.

Potom, ako jediným úderom trafil golfovú loptičku do jamky, čo sa volá “Hole-in-one”, opýtal sa reportér Garyho Playera, jedného z najlepších hráčov golfu v histórii, aké je to mať také šťastie. On odpovedal : ,,Áno, bolo to veľké šťastie, trafiť malú jamku jedným úderom na 260 metrov. Ale viete čo? Čím viac trénujem, o to

20 február 2019

Nestačí sa rozhodnúť…

Cieľ je cesta, cesta je cieľ. Kto by si to len vedel predstaviť, že rozhodnutie Rosi Parksovej v roku 1955, ktorá odmietla prepustiť svoje miesto v autobuse belochovi, navždy zmení svet?

5 február 2019

Zelená pre Zeleného ale aj Happy Birthday, Mr. President!

Verím, že to poznáš aj ty. Stretneš človeka a po rokoch si uvedomíš, že vďaka jeho myšlienkam si sa v živote posunul ďalej. Pán profesor Milan Zelený, je najúspešnejší česko-slovenský profesor manažmentu a vďaka jeho myšlienkam som sa stal lepším človekom.

22 január 2019

Všetko nové
v dobrom roku :)

Nový rok je veľmi silný symbol pre náš mozog, pre našu myseľ. Uzatvárame minulosť a máme príležitosť začať od začiatku. Je to dobrá stratégia a funguje mi roky. Väčšina ľudí však nič zásadné nezmení ani v tomto roku.

16 január 2019

Nájdi ropu a si za vodou

Pri poskytovaní normálnych vecí, pomáha nenormálny prístup. Nájdenie “ropy” v dnešnej dobe, je o nájdení iného prístupu k svojim spolupracovníkom a k zákazníkom.

29 november 2018

Myslel som, že zomriem

V našich životoch platí a je vedecky dokázané – to čo si myslíš, tým si, píše v najnovšom blogu podnikateľ a motivačný kouč Peter Krištofovič.

22 november 2018

Toto dodržujú aj na Harvarde

Jednu z najprestížnejších univerzít sveta, ktorú doštudoval nakoniec aj zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg a kam nezobrali Warena Buffeta nezaložil John Harvard.

31 október 2018

Uverte v svoj potenciál

U mnohých výstupov ako aj celého pôsobenia Tomáša Baťu výrazne vytŕča jedna z jeho osobnostných „ingrediencií“ úspechu.

24 október 2018

Stratégia nohy medzi dverami

V dnešnej dobe sa obchod zmenil a to čo získalo na cene, sú osobné dáta klienta.

19 október 2018

Príbeh 3 stolov

Za pár dní si pripomenieme výročie založenia štúdií Walta Disneyho.

1 október 2018

Byť normálny už nestačí

Každý výnimočne úspešný človek nie je normálny. A ani nemôže byť. Norma je priemer a ak človek dosahuje v čomkoľvek nadpriemerné výsledky, nemôže byť normálny.

25 september 2018

Když nemúžeš, přidej!

Viac ako dvadsať rokov sa zaoberám štúdiom a pozorovaním fenoménu – je dôležitejší talent, alebo za veľkým úspechom je tvrdá práca?

17 september 2018

Nezažiješ, nevieš vyhodnotiť

Som skeptik. Veci analyzujem. Potrebujem často dôkaz. No mám otvorenú myseľ a experimentujem. Hľadám, čo alebo kto mi vie pomôcť lepšie splniť moje sny a ciele.

10 september 2018

Našiel si už zmysel svojho života?

Načo vlastne žijeme ? Čo je cieľom ? Aký to má zmysel ? Niektorí ľudia sa ženú celý život za peniazmi , kariérou a úspechom no nakoniec skonštatujú, že im to neprinieslo to čo si mysleli.

3 september 2018

Tri základné body Baťovho úspechu

Z mnohých výstupov ako aj celého pôsobenia Tomáša Baťu výrazne vytŕča jedna z jeho osobnostných „ingrediencií“ úspechu.

23 august 2018

Referencie

Instagram

Zobraziť viac