Koľko firiem a ľudí riadite a s čím všetkým podnikáte?
Spoluvlastním viac ako desať firiem v piatich krajinách (4 v Európe a 1 v USA). Máme viac ako 100 kmeňových spolupracovníkov a 3000 externých. Podnikáme vo finančných službách, správe aktív, private equity, a distribúcii. Vlastníme nehnuteľnosti a vyrábame rôzne komodity.
Čo bolo momentom, keď ste sa rozhodli nebyť priemerný zamestnanec?
To nebol impulz „zo dňa na deň“, bola to stála túžba mať sa lepšie a pracovať sám na seba. Presvedčenie, že jedine v podnikaní ak budem robiť veľa, môžem aj veľa získať. Že zodpovedám sám za seba a svoj výkon.
Čo Vás dnes ešte motivuje dosahovať výkony v biznise?
Biznis je forma realizácie vlastnej osobnosti. Biznis je o schopnosti inovovať, kreovať, vylepšovať a prinášať lepšiu službu zákazníkom a lepšiu firmu spolupracovníkom. Dnešné motívy sú iné, aké boli na začiatku podnikania.
Môže byť každý človek úspešný?
Každý môže byť úspešnejší, ako bol doteraz. Otázka je, čo pokladáte za úspech. Ak máte na mysli peniaze, tak nie každý človek môže byť milionár, minimum ľudí sa stane miliardármi.
Kde vidíte najčastejší dôvod neúspechu ľudí?
Nízke ciele, nízka sebadisciplína, nízka úroveň znalostí.
Mnoho ľudí sa v práci dusí. Máte recept, ako sa oslobodiť?
Je to o vnútornom nastavení na vlastný život. Každý si môže vybrať, čo bude v živote robiť – len málo ľudí však tomu naozaj verí. Dusí sa ten, kto na sebe nepracuje a nejde ďalej za svojím snom.
Ako má človek nájsť odpoveď na to, čo chce v živote robiť? Kde ste hľadali svoju cestu Vy?
Páči sa mi myšlienka – cieľ je cesta, cesta je cieľ. Každý človek by mal hľadať svoju cestu, nasledovať svoje sny, filozofovať o tom, čo vlastne hľadá. Je to proces. Tak to bolo aj u mňa – neustále pátram v sebe.
Neláka Vás odísť niekam do tepla a užívať si slnko more a dlhé vylihovanie?
To láka snáď každého, no dlhodobo to nefunguje. Človek ako ľudská bytosť potrebuje sebarealizáciu, potrebuje spoločenstvo ľudí, potrebuje mať zmysel svojho života. Ideálne je to striedať – vylihovať a potom makať. A tak dokola.
Viete si peniaze užívať?
Áno, veď peniaze sú nástroj a nie cieľ. Najradšej cestujem, mám rád pekné autá a taktiež si užívam možnosť pomáhať vďaka peniazom druhým ľuďom. Cez našu nadáciu podporujeme viac projektov doma a jeden veľký v Keni.
Ako si pomôcť so zlým šéfom?
Vymeniť ho… Ak je človek schopný a pracuje na sebe, tak rastie jeho hodnota. V takom prípade sa buď firma postaví za vás, alebo vy zmeníte firmu.
Čo ste si vďaka úspechu mohli dovoliť a čoho ste sa museli zriecť?
Dovoliť si môžem žiť slobodne, no musel som na oplátku prijať vysokú mieru zodpovednosti za druhých ľudí.
Podnikatelia sú často vykresľovaní ako neľútostní ziskuchtiví žraloci, patrí podľa vás do podnikania aj srdce?
Mali ste doplniť – podnikatelia u nás. Chýba nám kultúra podpory živnostníkom a malým podnikateľom. Trh je u nás pokrivený a nie je to dobre. Samozrejme, že do podnikania patrí srdce – podnikanie by malo obsahovať službu ľuďom. Každý podnikateľ si však vyberá svoju cestu a zodpovedá za svoje videnie sveta. Je škoda, že u nás nemáme štandardné trhové prostredie.
Čo by mal človek, ktorý si v dnešnej kríze nevie nájsť uplatnenie, urobiť ako prvý krok k úspechu?
Začať na sebe pracovať. Vybrať si nejakú kompetenciu, ktorá mu je blízka a ktorú trh môže oceniť a začať na sebe viac pracovať. Trh nečaká na priemerne schopných. Konkurencia bude len silnejšia. Ak vieš to, čo vedia všetci ostatní – staneš sa priemerom.
Ako sa boríte s neúspechom?
Učím sa z neho. Neúspech je životne dôležitý – núti vás prehodnocovať, analyzovať, meniť. Je to spätná väzba – ako nemáte veci robiť. Ak má človek veľkú víziu, ľahšie prekonáva prekážky. Ak vieš PREČO, sám budeš hľadať AKO.
Myslíte, že aj dnes sa na Slovenku dá stať milionárom?
Ak myslíte eurovým milionárom – tak to je zásadne ťažšie. „Korunovým“ sa dá stať, no zarobiť desiatky miliónov korún je proces. Základ je uveriť, že je niečo v živote možné a potom ísť za tým.
Aké sú podľa vás najdôležitejšie predpoklady, ktoré musí mať človek, aby bol úspešný?
Cieľavedomosť, sebadisciplína, znalosti v oblasti sebarealizácie a 10 000 hodín tréningu…
Ste známy svojím princípom života BALANCE 5®. Môžete ho priblížiť?
Skutočný úspech pre mňa znamená dokázať žiť v harmónii piatich oblastí – preto BALANCE 5®. Snažím sa na ročnej perióde mať vyrovnaný pomer aktivít v oblastiach:
1. rodina a vzťahy s druhými ľuďmi
2. zdravie a kondícia
3. peniaze zarábať, rozumne míňať a investovať
4. kariéra a sebarealizácia
5. KSUAR – konštantne sa učiť a rásť
Pointa je v tom, že každý človek má tieto oblasti inak zoradené do priorít a v princípe platí, že tá oblasť, ktorej dáte viac všímavosti rastie na úkor harmónie v ostatných oblastiach. Snažím sa žiť teda tak, aby som nepociťoval deficit v žiadnej z nich. Je to o sebadisciplíne a plánovaní, no stojí to zato.