Myslel som, že zomriem

[addtoany] ,,V našich životoch platí a je vedecky dokázané – to, čo si myslíš, tým si,“ píše v najnovšom blogu podnikateľ a motivačný kouč Peter Krištofovič.

A že zomriem mladý. Takéto presvedčenie do života veľmi nepomôže, no núti Ťa žiť rýchlo. Môjho dedka z otcovej strany som nikdy nepoznal. Zomrel extrémne mladý, mal niečo cez tridsať. Diagnóza neviem presne aká. Lekárska veda bola oproti súčasnosti na tom horšie.

Vyrastal som v socializme a možnosť ísť sa liečiť niekde do sveta pre nás nebola možná. Keď som mal pätnásť rokov, zomrel mi otec. Mal štyridsaťtri rokov. Zomrel na leukémiu. K transplantácii kostnej drene sa nedostal. Nič nepomohlo. Myslel som, že tiež zomriem mladý. Od puberty som v hlave nosil otáznik. Keď zomreli môj dedko a môj otec takí mladí, bolo to kvôli nejakému divnému génu a čaká to aj mňa? Máme nejaký vrodený hnusný gén, ktorý vo mne tiká ako časovaná bomba?

Strach je silný motivátor a u mňa spôsobil záujem o štúdium. Štúdium o mne, štúdium o Tebe, štúdium o ľudskej vnútornej sile a sile myslenia. Gén sa nevie sám zapnúť. Na naše šťastie. Aj keby si mal v sebe takúto bombičku, nevie sa sama odpáliť. Gén nerozmýšľa, nešpekuluje a nepovie si piatok trinásteho – dnes mu spustím chorobu. Vrodené zlé gény zodpovedajú podľa lekárov len za 1-2% chorôb v tele. Zvyšných 98% je nastavenie mysle, životospráva a schopnosť čistiť nahromadený vnútorný stres v tele. Ak si napríklad podnikateľ, ideš na 110%, zanedbávaš zdravú stravu a pohyb, mentálne sa stresuješ, zarábaš si okrem peňazí v biznise aj na potenciálny problém – ochorenie zvnútra. Už Tomáš Baťa hovoril svojim ľuďom: ,,Nastavte si životosprávu tak, aby ste boli schopní vysokých mentálnych a fyzických výkonov.“

Zásadným problémom je vonkajší stres Ten sa za históriu ľudstva len zvyšuje. Kedysi naša ochranná funkcia v mozgu, spúšťala stresovú reakciu raz za časovú jednotku, ktorá bola dostatočne dlhá, aby sa telo vysporiadalo s negatívnymi impulzami. V okamihu, ako nám hrozilo nebezpečenstvo, tzv. amygdala v mozgu prevzala riadenie a spustila stresovú reakciu v tele. Telo sa nastavilo na útek alebo útok. Dnes nás denne stresuje život okolo nás, telo je permanentne zvnútra zapínané do zakódovanej biologickej reakcie. Neriadime to na vedomej úrovni, je to program v podvedomej mysli. A toto spôsobuje hromadenie stresu v organizme, ktorý sa dá “rozpúšťať” napríklad vhodnou pravidelnou meditáciou. Taktiež pomáha optimistická pozitívna myseľ. V našich životoch platí a je vedecky dokázané – to, čo si myslíš, tým si. Konečne už aj lekárska veda uznáva vplyv myslenia na naše telo. Nový obor epigenetika je toho dôkazom.

A tak som sa naučil, že si musím strážiť myslenie. Spôsob, ako rozmýšľam nad sebou a nad svojím životom. Naučil som sa meditovať, športujem a starám sa o svoje telo. Každý z nás má rozhodnutie vo svojich rukách. Genetika na nás vplýva menej ako si myslíme. Viac nám môžu ubližovať nahromadené limitujúce presvedčenia a program v hlave. Nezomrel som mladý, no stále sa mám na pozore. Študujem ďalej, strážim si optimizmus a inšpirujem ľudí okolo seba. Život je krásny, tak si ho užívaj! Nevieme, čo bude zajtra.
Autor: PETER KRIŠTOFOVIČ
22 november 2018

Buď chceš alebo nechceš, ostatné su kecy. (Bežná cena 10€)

KÚPIŤ LEN ZA POŠTOVNÉ 3.50€

Najnovšie blogy

Koľko máš na účte?

V súkromnom a tiež v pracovnom živote sú dôležitejšie iné faktory ako peniaze. Oveľa dôležitejšie ako počítanie peňazí na bankovom účte, je stav Tvojho emocionálneho účtu v rodine a v práci.

22 november 2019

Len sa rozhodni!

Emil Zátopek bol výnimočný športovec, ktorý sa prezentoval vlastným a zvláštnym štýlom behu, no najmä obrovským nasadením na tréningu.

18 november 2019

Každý môže byť úspešnejší

Rozhovor s Petrom Krištofovičom, pre ktorého sú vzdelávanie a sebarozvoj životnou filozofiou, ku ktorej vedie aj svoje okolie.

12 november 2019

Zákon dávania a brania

Poznáš aj ty ľudí, ktorí stále chcú iba brať? Väčšiu výplatu, viac všímavosti od partnera, lepšie známky svojich detí, viac zákazníkov a podobne?

15 marec 2019

Modrá nie je dobrá. Modrá je výborná.

1.3.2019 vstupuje oficiálne na Slovenský a Český trh Jürgen Höller Academy. Stali sme sa súčasťou najrýchlejšie rastúcej školiteľskej firmy v Európe.

4 marec 2019

Každý človek má ciele

No veľa ľudí má buď nesprávne ciele, alebo ich má nesprávne formulované. Rovnako aj človek, ktorý hovorí, že nemá cieľ, ho má: jeho cieľom je nemať cieľ…

22 február 2019

Ako vnútri, tak aj vonku.

Po tom, ako jediným úderom trafil golfovú loptičku do jamky, čo sa volá “Hole-in-one”, opýtal sa reportér Garyho Playera, jedného z najlepších hráčov golfu v histórii, aké je to mať také šťastie. On odpovedal: ,,Áno, bolo to veľké šťastie, trafiť malú jamku jedným úderom na 260 metrov. Ale viete čo? Čím viac trénujem, o to

20 február 2019

Nestačí sa rozhodnúť…

Cieľ je cesta, cesta je cieľ. Kto by si to len vedel predstaviť, že rozhodnutie Rosi Parksovej v roku 1955, ktorá odmietla prepustiť svoje miesto v autobuse belochovi, navždy zmení svet?

5 február 2019

Zelená pre Zeleného ale aj Happy Birthday, Mr. President!

Verím, že to poznáš aj ty. Stretneš človeka a po rokoch si uvedomíš, že vďaka jeho myšlienkam si sa v živote posunul ďalej. Pán profesor Milan Zelený je najúspešnejší československý profesor manažmentu a vďaka jeho myšlienkam som sa stal lepším človekom.

22 január 2019

Všetko nové v dobrom roku :)

Nový rok je veľmi silný symbol pre náš mozog, pre našu myseľ. Uzatvárame minulosť a máme príležitosť začať od začiatku. Je to dobrá stratégia a funguje mi roky. Väčšina ľudí však nič zásadné nezmení ani v tomto roku.

16 január 2019

Nájdi ropu a si za vodou

Pri poskytovaní normálnych vecí pomáha nenormálny prístup. Nájdenie ´ropy´ v dnešnej dobe je o nájdení iného prístupu k svojim spolupracovníkom a k zákazníkom.

29 november 2018

Myslel som, že zomriem

,,V našich životoch platí a je vedecky dokázané – to, čo si myslíš, tým si,“ píše v najnovšom blogu podnikateľ a motivačný kouč Peter Krištofovič. A že zomriem mladý. Takéto presvedčenie do života veľmi nepomôže, no núti Ťa žiť rýchlo. Môjho dedka z otcovej strany som nikdy nepoznal. Zomrel extrémne mladý, mal niečo cez tridsať.

22 november 2018

Toto dodržujú aj na Harvarde

Jednu z najprestížnejších univerzít sveta, ktorú doštudoval nakoniec aj zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg a kam nezobrali Warena Buffeta, nezaložil John Harvard.

31 október 2018

Uverte v svoj potenciál

Každý človek má na viac. Objavte svoju jedinečnosť, uverte v svoj potenciál, podniknite niečo inak ako doteraz. Iba tak posuniete hranice v mysli a zlepšíte svoj život.

24 október 2018

Referencie

Instagram

Zobraziť viac